Środa, VI Tydzień Wielkanocny Rok A, I Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych

Zespół Parafialny Caritas

„Miłość bliźniego zakorzeniona w miłości Boga

jest przede wszystkim powinnością poszczególnego wierzącego,

ale jest także zadaniem całej wspólnoty kościelnej…”

Benedykt XVI Deus caritas est

Parafialny Zespół Caritas - organizator pomocy świątecznej dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej Parafii składa serdeczne podziękowania wszystkim Ofiarodawcom, którzy tak hojnie włączyli się w tę akcję. Pomysł obdarowania prezentami,  tym razem głownie seniorów naszej Parafii, okazał się niezwykle trafny i spotkał z ogromną wdzięcznością zainteresowanych. Łącznie Ofiarodawcy przekazali na rzecz naszych podopiecznych 140 bombek - prezentów w ramach Akcji Choinka Adwentowej Pomocy. Zgromadzone przy pomocy i we współpracy z osiedlowymi sklepami artykuły, składane przez Ofiarodawców do koszy, pozwoliły nam na ufundowanie ponad 170 paczek żywnościowych. W Wigilii uczestniczyło ponad 170 osób.Za wszystkie dobro okazane przez Ofiarodawców i ich niezwykłą hojność mówimy w imieniu własnym i obdarowanych „BÓG ZAPŁAĆ!"

Parafialny Zespół Caritas w Radości

został założony w 2006 roku za przyzwoleniem Księdza. Proboszcza Kazimierza Sokołowskiego. Początkowo zespół liczył 4 wolontariuszy, którzy zajmowali się głównie wydawaniem artykułów żywnościowych z programu PEAD dla 30 podopiecznych. Punkt mieścił się w małej salce katechetycznej w domu parafialnym. Sytuacja jednak zmieniała się z miesiąca na miesiąc.

Coraz więcej ludzi potrzebujących zaczęło się zgłaszać po pomoc. W 2007 roku było już pod naszą opieką 166 osób, obecnie pomagamy 240 osobom. Głównie są to rodziny wielodzietne, matki samotnie wychowujące dzieci oraz ludzie starsi. Obejmujemy swą opieką również ludzi z tzw. ”marginesu społecznego”, ludzi bezdomnych, alkoholików. Pamiętając o nauce Chrystusa nie odrzucamy nikogo, ponieważ jesteśmy również po to by przywracać ludziom godność, którą utracili często nie ze swojej winy. Ludzie przychodzący do nas często chcą być tylko wysłuchani, poczuć się potrzebni. Dlatego też staramy się angażować ich w różne przedsięwzięcia, takie jak malowanie pomieszczeń, przygotowywanie Wigilii.

Co roku staramy się zorganizować trzy akcje świąteczne: „Podziel się z sąsiadem- Jałmużna Wielkopostna”, „Choinka Adwentowej Dobroci” oraz Wigilię dla podopiecznych  i paczki na Boże Narodzenie. Dzięki akceptacji społecznej i zaangażowaniu parafian udaje nam się zebrać produkty żywnościowe oraz zabawki dla dzieci, które podopieczni otrzymują w paczkach świątecznych. Dodatkowo przed Świętami Wielkiej Nocy rozprowadzamy robione przez nas palemki oraz świece Caritas. Dochód ze zbiórki przeznaczamy na cele związane z naszą działalnością. W ubiegłym roku włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Tornister pełen uśmiechów” i w ten sposób udało nam się przekazać 80 plecaków wyposażonych w przybory szkolne do szkół mieszczących się na naszym terenie oraz świetlic Caritas. Pomagamy również w doposażeniu w meble, małe AGD, czy po prostu ubrania. Do naszego punktu można przynieść używane, ale w dobrym stanie artykuły, które przydadzą się komuś innemu.

Prowadzimy parafialny kiosk, w którym można zaopatrzyć się w literaturę, świece Caritas oraz inne artykuły związane z kościołem. Jest to również punkt informacyjny dla tych, którzy chcą uzyskać pomoc lub ją przekazać.

Obecnie PZC liczy 4 wolontariuszy na stałe wspomagających działania, pozostałe osoby włączają się bezpośrednio w organizowane akcje. Są to w większości ludzie dojrzali, ale mamy również młodzież gimnazjalną. W naszej pracy kierujemy się miłością bliźniego oraz zdrowym rozsądkiem. Z doświadczenia wiemy, że czasem lepiej komuś nie udzielić pomocy właśnie po to, aby mu pomóc.

Posiadamy własne konto bankowe, jeśli chcesz, możesz wspomóc naszą działalność:

Bank Zachodni WBK S.A. BZWBK 70 O/Warszawa ul. Patriotów 150 04-839 Warszawa

16 1500 1878 1218 7009 2574 0000

W przypadkach gdy zgłaszają się chętni by wspomóc potrzebującego indywidualnie, kontaktujemy takie osoby telefonicznie.

Punkt czynny jest w pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca w godz. 9.00 -11.00      Ewentualne zmiany terminów otwarcia punktu będą podawane na tablicy przed kościołem lub poprzez ogłoszenia parafialne.Dokumenty wymagane przy zgłoszeniu się po pomoc żywnościową:1. dokument potwierdzający tożsamość osoby:

• dowód osobisty
  • w przypadku obcokrajowców paszport
  • zaświadczenie o bezdomności

2.  dokumenty potwierdzające osiągane dochody:

• zaświadczenie z zakładu pracy o wysokości zarobków netto
  • odcinek renty/ emerytury
  • zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o uzyskiwanej pomocy
  • pisemne skierowanie od ks. Proboszcza luz z OPS

Jednocześnie informujemy, iż przypadające na dany miesiąc nie odebrane w terminie art. żywnościowe nie będą mogły być odebrane w terminie późniejszym. Jest natomiast możliwość odebrania ich przez osobę z imiennym upoważnieniem.  Podyktowane jest to trybem miesięcznym rozliczeń magazynowych.