Piątek, XXXII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wsp. św. Alberta Wielkiego, biskupa i dr Kościoła

Caritas - Warszawa Praga:

PARAFIALNY ZESPÓŁ CARITAS

Parafia Matki Bożej Anielskiej w Radości

„Miłość bliźniego zakorzeniona w miłości Boga

jest przede wszystkim powinnością poszczególnego wierzącego,

ale jest także zadaniem całej wspólnoty kościelnej…”

Benedykt XVI Deus caritas est

KOMU POMAGAMY

Pomagamy wszystkim, którzy się do nas zgłoszą. Są to ludzie potrzebujący wsparcia duchowego i materialnego, m.in.: rodziny wielodzietne, ludzie starsi i samotni, matki samotnie wychowujące dzieci, bezrobotni, bezdomni i osoby uzależnione. Nie odrzucamy nikogo, ponieważ jesteśmy po to, aby przywracać ludziom godność, którą utracili często nie z własnej winy.

GDZIE, JAK I KIEDY DZIAŁAMY

• Posługa dla osób potrzebujących odbywa sie podczas dyżurów w każdą pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca w godz. od 9:00 do 12:00.Można otrzymać wsparcie duchowe, a także materialne - paczkę żywnościową i/lub artykuły chemii gospodaczej, wybrać potrzebną odzież lub/i inne przedmioty (talerze, kubki, torby, plecaki, obuwie, pościel, koce itp).
  • Zebrania wolontariuszy odbywaja się cyklicznie w ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 19:00 w Domu Parafialnym przy ul. Izbickiej 7 w Warszawie. Wszystkich chetnych do działań stałych, czy okazjonalnych - serdecznie zapraszamy.

JAK MOŻNA WESPRZEĆ NASZE DZIAŁANIA

• podarowanie 1% podatku: KRS Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej Radość (0000223182)
  • bezpośrednie wsparcie finansowe: nr konta 16 1500 1878 7009 24574 0000 lub do skarbonki w przedsionku kościoła (tzw. wrzutnia)
  • dołączenie do zespołu wolontariuszy (stałe lub okolicznościowe)

Kontakt:

• e-mail: caritas.radosc@gmail.com
  • tel.: 501 100 490

O NAS

• Działamy jako Parafialny Zespół Caritas od 2006 roku. Stanowimy zespół kilkunastu wolontariuszy, w tym czynnie i systematycznie działających ok. 15 osób. Naszym celem jest miłosierna posługa humanitarna i charytatywna na rzecz najuboższych mieszkańców naszej Parafii i okolic.
  • Pomagamy osobom w trudnej sytuacji życiowej i materialnej bez względu na wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę czy przekonania. Włączamy się czynnie w akcje charytatywne prowadzone przez naszą Parafię w ramach różnego rodzaju przedsięwzięć na rzecz ludzi pokrzywdzonych na świecie.
  • Działamy na podstawie statutu zatwierdzonego przez Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz przyjętego Rocznego Programu.
  • Więcej informacji: www.cdwp.caritas.pl

SKĄD CZERPIEMY FUNDUSZE, ŻYWNOŚĆ I INNE ARTYKUŁY

• Fundusze - pozyskujemy je z organizowanych zbiórek, ofiar składanych do puszek, dobrowolnych wpłat ofiarodawców, pieniędzy przekazywanych do tzw. „wrzutni” umieszczonej w przedsionku kościoła oraz ze sprzedaży artykułów świątecznych.
  • Żywność – organizujemy z pozyskanych środków; artykuły żywnościowe oraz chemiczne gromadzimy również ze zbiórek w osiedlowych sklepach.
  • Odzież -  pośredniczymy w przekazywaniu podopiecznym odzieży, którą gromadzimy w naszych pomieszczeniach, a także przedmiotów przekazywanych przez Ofiarodawców na zaspokojenie zgłaszanych potrzeb rzeczowych.

Wszystkie nasze działania są opisywane w prowadzonej dokumentacji, zarówno merytorycznej, jak i finansowej.

NASZE DZIAŁANIA W 2018 ROKU

Na rzecz najbardziej potrzebujących osób przekazaliśmy min.:

• 7 800 kg żywności, zakupionej ze środków pochodzących Ofiarodawców
  • 7 500 kg pomocy żywnościowej, w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD)
  • 1 072 kg produktów w ramach zbiórki artykułów spożywczych i chemicznych w sklepach na terenie Radości
  • 460 paczek żywnościowych przygotowanych w okresie Świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia
  • 210 paczek z prezentami świątecznymi w ramach „Choinki adwentowej pomocy”

Ponadto zorganizowaliśmy:

• Wieczerzę Wigilijną w dniu 15 grudnia 2018 r. dla min. 150 osób
  • Profesjonalne porady prawne dla osób potrzebujących - indywidualne konsultacje prowadzone regularnie dzięki wolontariuszom, posiadającym odpowiednie kwalifikacje
  • Akcję „Palmy wielkanocne” - przygotowanie i wykonanie palemek przez wolontariuszy. Dochód z ofiar parafian pozwolił nam sfinansowac część paczek żywnościowych.
  • Akcję „Niedziela Chleba”, która pozwoliła na objęcie indywidualną pomocą osób, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej
  • Akcję „Rodzina‐Rodzinie”, która polega na pośrednictwu pomiędzy potrzebującymi pomocy, a osobami mogącymi udzielić konkretnego wsparcia
  • Akcję indywidualnej pomocy osobom ubogim i chorym, które same nie mogą przybyć po zapomogę. Dzięki współpracy z „Odnową w Duchu Świętym” udzielane jest głównie wsparcie duchowe i zachęta do otwarcia się na Boże Miłosierdzie

Regularnie:

• przyjmujemy i udostępniamy potrzebującym odzież, artykuły AGD, RTV, meble itd.
  • pomagamy w znalezieniu pracy osobom potrzebującym
  • udostępniamy łaźnię dla osób potrzebujących

Liczba osób, którym udzielano pomocy w 2018 r. – ponad 590.

WSZYSTKIM WOLONTARIUSZOM I OFIARODAWCOM

SKŁADAMY SERDECZNE BÓG ZAPŁAĆ,

A JEDNOCZEŚNIE ZACHĘCAMY

DO ŚLEDZENIA I WSPIERANIA NASZYCH DZIAŁAŃ.