50 lecie Szkoły Podstawowej im. 19 pułku Ułanów Wołyńskich z ul Bajkowej

Msza w int Ojczyzny i złożenie wieńców pod pomnikiem 1918 roku

Iluminacja Świątyni

i stała się światłość w Radości

Figura M.B Anielskiej

W Piątek została poświęcona Nowa Figura M.B Anielskiej przed kościołem

Odnowienie przyżeczeń małżeńskich

Sakrament Małżeństwa Małżeństwo chrześcijańskie jest sakramentem, którego nowożeńcy sami udzielają sobie wzajemnie. Do kapłana należy: stwierdzenie warunków koniecznych do ważnego zawarcia małżeństwa chrześcijaństwa w Kościele, pytanie o zgodę małżeńską i przyjęcie jej, potwierdzenie ważności zawartego małżeństwa, udzielenie błogosławieństwa Kościoła. Zwyczajnie małżeństwo należy zawierać podczas Mszy świętej po odczytaniu Ewangelii i po homilii, a przed modlitwą wiernych. Na obrzędy zawarcia sakramentu małżeństwa składają się: Obrzędy wprowadzające (powitanie nowożeńców i gości u wejścia do kościoła, procesja przez kościół do ołtarza, pozdrowienie zebranych i słowo wprowadzające), Liturgia słowa Bożego (czytania biblijne, homilia), Liturgia sakramentu małżeństwa (pytania dotyczące istoty małżeństwa, hymn do Ducha Świętego, zawarcie małżeństwa, potwierdzenie małżeństwa, poświęcenie i nałożenie obrączek, modlitwa powszechna), Liturgia eucharystyczna (odprawia się zgodnie z rubrykami mszalnymi. Zachowuje się błogosławieństwo małżonków po Ojcze nasz i uroczyste błogosławieństwo końcowe). Słowa przysięgi małżeńskiej są następujące: JA N., BIORĘ CIEBIE, N., ZA ŻONĘ (MĘŻA) I ŚLUBUJĘ CI MIŁOŚĆ, WIERNOŚĆ I UCZCIWOŚĆ MAŁŻEŃSKĄ ORAZ, ŻE CIĘ NIE OPUSZCZĘ AŻ DO ŚMIERCI. TAK MI DOPOMÓŻ, PANIE BOŻE WSZECHMOGĄCY, W TRÓJCY JEDYNY I WSZYSCY ŚWIĘCI. Chrześcijanin-katolik, który pragnie ważnie zawrzeć związek małżeński z osobą należącą do innego wyznania, zobowiązany jest do zachowania wymogów prawa kanonicznego. Przede wszystkim małżeństwo musi być zawarte wobec proboszcza własnego i dwóch świadków.

Boże Ciało 2008 c.1

BOŻE CIAŁO 2008 c2

I Komunia Św. Dzieci ze szkoły przy ul Wilgi

I Komunia Św.

dn. 11 maja o godz.9.00 w naszej parafii odbyła się uroczystość I Komunii Św. dzieci ze szkoły przy ul. Bajkowej-przygotowywała dzieci siostra Alma

Rocznica Bajkowa

Rocznica I Komunii Św.

dn. 11 maja o godz.11.00 w naszej parafii odbyła się uroczystość rocznicy I Komunii Św. dzieci ze szkoły przy ul. Wilgi-przygotowywała dzieci siostra Danuta

3 maja

Obchodzimy dziś piękną uroczystość w naszym Polskim Kościele,Najświętszej Marii Panny, Królowej Polski, która w „przedziwny” sposób splata się ze świętem państwowym o bardzo ważnym, patriotycznym znaczeniu dla naszego narodu - Konstytucji 3 Maja.

Droga Krzyżowa ulicami Radości

Droga Krzyżowa ukazuje Boga, który sam dzieli cierpienia ludzi, którego miłość nie zostaje nieczuła i daleka, ale schodzi pośród nas, aż do śmierci na krzyżu (Flp 2, 8). Bóg, który dzieli nasze cierpienia, Bóg, który stał się człowiekiem, aby nieść nasz krzyż, chce przekształcić nasze kamienne serce i wzywa nas do dzielenia cierpień innych ludzi. Chce dać nam "serce z ciała", które nie będzie nieczułe wobec cierpień innych ludzi, ale stanie się wrażliwe i poprowadzi do miłości, która uzdrawia i pomaga. To wszystko oznaczają słowa Jezusa o ziarnie pszenicy, które on sam przekształca w istotną formułę dotyczącą chrześcijańskiego życia: "Ten, kto miłuje swoje życie traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne" (J 12, 25; Mt 16, 25; Mk 8, 35; Łk 9, 24; 17, 33: "Kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci je, ten je zachowa"). W ten sposób tłumaczy też, co w Ewangeliach synoptycznych oznacza zdanie poprzedzające, będące słowem kluczowym jego przesłania: "Jeśli ktoś chce pójść za mną, niech zaprze się samego siebie, weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje" (Mt 16, 24). Tymi wszystkimi słowami On sam daje interpretację "Drogi Krzyżowej", uczy jak mamy ją odprawiać i jak nią podążać: Droga Krzyżowa jest drogą zapomnienia o sobie, czyli drogą prawdziwej miłości. Na tej drodze On nas poprzedza, to jest droga, której chce nas nauczyć modlitwa Drogi Krzyżowej. To też ponownie nas prowadzi do ziarna pszenicy, do najświętszej Eucharystii, w której stale się uobecnia pośród nas owoc śmierci i zmartwychwstania Jezusa. W niej idzie On razem z nami, jak kiedyś z uczniami z Emaus, stając się wciąż na nowo naszym współczesnym.

Triduum Paschalne w naszej Parafii

CARITAS

Zimowicho 2008

Zimowicho 2008 cz.1

Msza na zimowisku

czas tańca i różańca w ferie

Morskie Oko, Nauka na nartach i snowbordzie

wycieczka do morskiego oka oraz nauka jazdy na nartach i snowbordzie nauka poszła rewelacyjnie nikt nie został poszkodowany.....

Popielec2008

Posypanie głowy popiołem to bardzo stary, jeszcze przedchrześcijański, gest pokuty i żałoby, praktykowany zarówno w judaizmie jak i w innych religiach. Został on przyjęty także w chrześcijaństwie jako jedna z zewnętrznych oznak pokuty. Wykonywali go zwłaszcza pokutnicy, czyli publiczni grzesznicy, poddani rygorom pokuty publicznej. Warto też wiedzieć, że w Rzymie w starożytności i wczesnym średniowieczu Wielki Post był okresem pokuty odprawianej przez publicznych grzeszników. Z czasem praktyka pokuty publicznej zanikła i wówczas zwyczaj posypania głowy popiołem na początku Wielkiego Postu zaczęto rozszerzać na zwykłych wiernych. W końcu XI w. można mówić już o powszechności tego zwyczaju. Nazwa “Środa Popielcowa” przyjęła się jeszcze później, w XV w. Do ostatniej reformy liturgicznej obrzęd posypania głów popiołem odbywał się przed Mszą św., jako czynność autonomiczna. Po Soborze Watykańskim II ryt popiołu został zintegrowany z Mszą św.

Rekolekcje 2008 Wielki Post

od 2-go do 5-go marca przeżywaliśmy wielkopostne rekolekcje parafialne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.Rekolekcje prowadził Ks.Edward Sienkiewicz

OPŁATEK 2008

Dekoracja Świątyni