Dziecięce kolędowanie - styczeń

Świeć gwiazdeczko...

W Niedzielę Chrztu Pańskiego w naszym kościele po Mszy Świętej o godz. 11.00 mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałym koncercie kolęd, w wykonaniu dzieci z naszej parafii. W koncercie wzięło udział ponad 30 dzieci, które śpiewały znane i mniej znane kolędy i pastorałki w ciekawych aranżacjach, ale zawsze z pełnym zaangażowaniem i dziecięcą radością.

Cieszymy się że tak wiele osób było z nami  i bardzo serdecznie dziękujemy za czas spędzony na wspólnym kolędowaniu. Koncert miał na celu integrację dzieci, podtrzymywanie tradycji kolędowania, a także był formą ewangelizacji. Ogromne podziękowania kierujemy pod adresem ks. proboszcza Kazimierza Sokołowskiego za umożliwienie i pomoc w przeprowadzeniu tego koncertu w kościele.

s. Weronika Maria Kałuża CR

Koncert kolęd styczeń 2015

Powrót

Jasełka na strychu - luty

Stajenka w kościele MBAnielskiej

Mówiąca skrzynia, stary fotel, wieszak i półmrok strychu to oryginalna sceneria, w której w tym roku w kościele Matki Bożej Anielskiej wydarzył się Cud Betlejemski. Grupa 20 aktorów wystawiła sztukę Marcina Kobierskiego "Jasełka na strychu". Spektakl był historią dwójki dzieci Poli i Maksa, którym znalezione na starym, tajemniczym strychu sprzęty opowiadają bożonarodzeniową historię.

Przedstawienie przygotowali państwo Izabela i Patryk Romatowscy ze swoimi dziećmi, uczniowie z Zespołu Szkół nr 120 i nr 70 oraz dzieci objęte nauczaniem domowym. Nikt nie odmówił udziału :-)

W postacie dzieci: Poli i Maksa wcielili się Hanna i Adam Romatowscy, Pokojówka – Agata Tobiasz. Postacie Matki Bożej, Józefa i Jezusa odgrywali: Izabela i Patryk Romatowscy i mały Jaś. Niezwykłe postacie pastuszków to: Tadeusz Pusz-Bocheński, Wiktor Rajczewski, Antoni Bujnowski, Michał Szewczyk. Był też prześliczny baranek: Franciszek Pusz-Bocheński. Trzej królowie to: Konrad Szymański, Kamil Ćwik i tańczący Stanisław Piechowicz. Postacie Aniołów zatańczyły dziewczynki: Helena Pikała i Róża Szewczyk. Gwiazdę zagrała Maria Romatowska. W przedstawieniu brały również udział postacie niewidoczne - odgrywające role wieszaka, skrzyni i fotela, którymi byli: Dominik Romatowski, Marek i Maciej Chojecki.

Jasełka zakończyły się wspólnym kolędowaniem. Ksiądz Rafała Kaściński podziękował za ciekawą scenografię, udźwiękowienie i niezwykłe zaangażowanie rodziców i dzieci oraz za stworzenie wspaniałego klimatu i naprawdę bardzo interesującego i chwilami wesołego widowiska. Wszyscy zostali nagrodzeni książkami i słodyczami.

s. Weronika Maria Kałuża CR

 

Imieniny Ks. Proboszcza - marzec

 Życzymy, życzymy: i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi.” … rozbrzmiało na zakończenie niedzielnej Eucharystii w radościańskim kościele. Niedziela – 1.03.2015 r. – była niedzielą, w której imieniny obchodził Ks. Proboszcz Kazimierz Sokołowski. Wierni licznie uczestniczyli w imieninowej Mszy św., sprawowanej w intencji Solenizanta, a ofiarowanej przez Dyrekcję, Pracowników i uczniów Zespołu Szkół nr 120 w Warszawie – Radości. Wyrazem wdzięczności za pracę Duszpasterza była zaś liczna obecność Parafian, a także życzenia składane przez Agatę i Krzysztofa Laskusów w imieniu Wszystkich Parafian. Po zakończeniu Eucharystii odbył się Apel, a później dzieci zostały obdarowane imieninowymi słodyczami.

S. Weronika Maria Kałuża CR

Imieniny Ks. Proboszcza Kazimierza Sokołowskiego

Powrót

Żołnierze Wyklęci - Niezłomni - marzec

W niedzielę 1 marca 2015 roku w kościele Matki Bożej Anielskiej (a także 13 marca 2015 roku w auli Zespołu Szkół nr 120) odbył się apel związany z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Najmłodsi parafianie ze swoimi rodzicami w ciekawy, teatralno-muzyczny sposób, ukazali sylwetki Żołnierzy Wyklętych.

Odegrana została scena rozprawy Danuty Siedzikówny - „Inki” - sanitariuszki i łączniczki V Brygady Wileńskiej AK, której dowódcą był mjr Zygmunt Szendzielorz ps. "Łupaszka". Postać Danuty Siedzikówny, Witolda Pileckiego, Łukasza Cieplińskiego i Zygmunta Szendzielorza została przybliżona poprzez fragmenty filmów dokumentalnych. Zebrani w skupieniu wysłuchali kilku pieśni: „Niepodległość”, „Ballada o Rotmistrzu Pileckim‘’, „Ballada o Drugiej Konspiracji”, „Warszawskie dzieci idziemy w bój”, „Ojczyzno ma” oraz recytacji wierszy: „Żołnierze Wyklęci”, ”Inka”, „Inka Siedzikówna”, „Ostatni list do Matki”. Na samym końcu zaśpiewaliśmy hymn narodowy - "Mazurek Dąbrowskiego".

Inicjatorem patriotycznej uroczystości w naszym kościele był jeden z księży, a wielką pomoc okazali państwo Agata i Krzysztof Laskusowie, którzy interesują się tą tematyką i przypominają o oddaniu należnej czci wszystkim, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni i nadal walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Dziękuję im za wypożyczenie bogatej literatury i płyt. Dekorację w kościele wykonała p. Izabela Romatowska, a piękny plakat - pani Grażyna Szewczyk z dziećmi. W Apelu wzięła udział Dyrekcja Zespołu Szkół nr 120.

Z wypowiedzi widzów wynika, że akademia, poprzez swój interesujący charakter, uświadomiła szczególnie młodzieży, że pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy, którzy w tak trudnych warunkach trwali w nadziei o wolnej Polsce, jest dzisiaj wspólnym obowiązkiem. Wartości, które im przyświecały, powinny być dla współczesnych drogowskazem, a ich niezłomna postawa powinna stanowić przykład do naśladowania, dla nas - Polaków.

s. Weronika Maria Kałuża CR

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Powrót

Droga krzyżowa - marzec

Nazywa się Jezus. Dawno temu został ukrzyżowany.

Znałeś Go?  Widziałeś, jak umierał?

          Przyjdź, daj świadectwo!

          Powiedz, jaka była Jego DROGA KRZYŻOWA...

          Wzywam Was, świadkowie Jezusa !

          Wzywam Was! – Dajcie świadectwo...”

Tak rozpoczęła się Droga Krzyżowa 13 marca 2015 r. Rozważania Drogi Krzyżowej poprowadzili uczniowie klasy Vc ze Szkoły Podstawowej nr 140. Wcielili się w rolę świadków Jezusa, którzy mogli towarzyszyć Mu w ostatnich godzinach ziemskiego życia. Byli to: Piłat, Markus, Sara, Maryja, Maria Magdalena, Szymon, Weronika, Judasz, Rebeka, Solicjusz, dobry Łotr i Józef z Arymatei.

Droga krzyżowa świadków Chrystusa została jeszcze wystawiona trzykrotnie w czasie rekolekcji szkolnych.

s. Weronika Maria Kałuża CR

Świadkowie - Droga krzyżowa

Powrót

Niedziela Palmowa z osiołkiem - kwiecień

29. marca obchodziliśmy Niedzielę Palmową, która upamiętniała wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W tym dniu podczas Mszy św. z udziałem dzieci odbyło się tradycyjne poświęcenie przyniesionych palm oraz uroczysta procesja wokół kościoła.

W procesji wzięło udział bardzo wielu parafian. Wszyscy mieli palmy czyli symbol odradzającego się życia: klasyczne z baziami i borówką, plecione z barwionej słomy i oryginalne, z papieru i bibułek, wykonane przez dzieci.

Przy dźwiękach pieśni: "Wjeżdża Król nasz Jezus cichy do Jerozolimy..." wierni przeszli trzy razy wokół kościoła. Największy, rozgadany i nieco rozkojarzony tłum stanowiły dzieci, które w swych pięknych i kolorowych strojach ( ze Starożytnej Palestyny!!!) dodawały szczególnego blasku i piękna całej procesji.

Uroczysta procesja odbyła się z udziałem niezwykłego gościa - osiołka, który wywołał sporo radości - szczególnie wśród dzieci. Osiołek był niezwykle spokojny i - zupełnie jakby rozumiał, że jest wielką atrakcją dla najmłodszych - bardzo cierpliwie dawał im się głaskać.

Mogliśmy się również wsłuchać w śpiew Męki Pańskiej według św. Marka. Po Mszy św. został przeprowadzony konkurs na najpiękniejszy strój palestyński.

s. Weronika Maria Kałuża CR

 

Osiołek

Powrót

Adoracja Krzyża - Wielki Piątek

Krzyż… Tak dobrze mi znany znak, który tak często spotykam…

tak często, że aż przyzwyczaiłam się do niego…

Co on mi mówi?, co on mi może powiedzieć…

Przychodzimy dziś Panie przed Twój święty Krzyż...

W Wielki Piątek dzieci z naszej parafii miały możliwość uczestniczenia we własnym nabożeństwie pasyjnym. Mogły adorować Pana Jezusa Ukrzyżowanego, wyrażając swoją dziecięcą miłość tak, jak czuły.

Rodzice i dziadkowie, jak zawsze, im towarzyszyli. Najpierw jednak, ponieważ była godzina 15:00, odmówiona została Koronka do Bożego Miłosierdzia, „Dla Jego bolesnej męki” - zagrzmieli tatusiowie. „Miej Miłosierdzie dla nas i całego świata' – odpowiedziały dziecięce głosiki. Kolejną dziesiątkę poprowadziły mamusie i babcie. Maluchy znowu dobrze wiedziały, kiedy się włączyć. Po modlitwie Koronką nadszedł czas na niezwykłą Drogę Krzyżową. Przy każdej stacji kolejny tata niósł główną nawą kościoła planszę z nazwą grzechu, np. „brak wdzięczności”, „brak miłości”. Wkrótce przez całą długość schodów prezbiterium stały dobrze znane (nie tylko rodzinom) problemy. Dzieci, drepczące z przejęciem za ojcami, stawiały przy każdej planszy świecę - światełko. I w końcu, cała uwaga zebranych skoncentrowała się na Tym, który te wszystkie grzechy odkupił na Ukrzyżowanym Mistrzu. Przy wspólnym śpiewie zaczęła się indywidualna adoracja krzyża.

Chyba udało się zaszczepić w naszym kościele „nabożeństwo pasyjne dla dzieci”. Warto dodać, że nabożeństwo zgromadziło bardzo dużo dzieci i ich Najbliższych.

Pomysł zorganizowania modlitwy wielkopiątkowej dla najmłodszych zrodził się na jednym ze spotkań naszego Kręgu Domowego Kościoła, którym opiekuje się ks. Piotr Figauzer. Jak zwykle mogliśmy liczyć na poparcie i konkretną pomoc osób duchownych. Za zaangażowanie w tę inicjatywę szczególnie dziękujemy siostrze Weronice M. Kałuży i klerykowi Sebastianowi Lisowi.

Rodziny Domowego Kościoła z Kręgu św. Antoniego

Wielki Piątek - Adoracja z udziałem dzieci

Powrót

Niech radosny dźwięk Wielkanocnych dzwonów, głoszący Zmartwychwstanie Pana,

napełni Wasze serca pokojem, radością i nadzieją,

która jak mówi Jezus zawieść nie może.

 

Z życzeniami błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Chrystusa dzieci ze szkoły na Bajkowej udały się w poniedziałek 30 III do podopiecznych Domu Opieki przy ul. Borkowskiej w Radości. Pod opieką p. Urszuli Inglot, p. Justyny Grzyb i s. Anny Marii Lewandowskiej CR z własnej inicjatywy i chęci przygotowały oraz przedstawiły montaż świąteczny. Wręczyły Paniom wielkanocne palmy oraz karty świąteczne wykonane przez naszych uczniów podczas zajęć plastycznych z p. Violą Olczak oraz koszyk z wiosennym kwiatem, pisankami i paschalnym Barankiem. Wielka radością było dla nas zobaczyć uśmiech na twarzach naszych starszych Pań z Domu Opieki. s. Anna Maria Lewandowska CR

Alleluja, Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał !

Powrót

Wielkanoc

Powrót

Niedziela Dobrego Pasterza - maj

 Modlitwa o zagubionej owcy

Jezu! Pragnę Ci podziękować za wszystkie dary, które od Ciebie otrzymuję.Chcę Cię także poprosić o opiekę, gdybym kiedyś zabłądził jak zaginiona owca, abyś poszedł mnie szukać i sprowadź na właściwą ścieżkę.

Modlitwa zagubionej owieczki

Panie Jezu! Ty znasz problemy każdej swojej owieczki, która jest częścią Twojego wielkiego stada. Tak czasami trudno w życiu iść właściwą drogą. Wiele zgubnych idei, krętych ścieżek prowadzących do pustki. Ty odnalazłeś mnie i sprawiłeś, zatroszczyłeś się o to, abym powrócił do Twojej wielkiej owczarni. Ufam, że tak będzie zawsze. Jednak pamiętaj, że jestem tylko małym człowiekiem, który często gubi się w mrocznych zaułkach.

Niedziela Dobrego Pasterza

Powrót

Czuwanie w wigilię Zesłania Ducha Świętego

W sobotę 23. maja w naszej parafii odbyło się  wieczorne czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego. Dorośli i dzieci próbowali znaleźć odpowiednie słowa, gesty, pieśni, by przyzywać Tego, który jest najbardziej niewyrażalną Osobą Trójcy Świętej. Najmłodsi przynieśli ze sobą papierowe płomyczki z wypisanymi owocami Ducha Świętego. Uczniowie szkoły przy ul. Wilgi przygotowywali je częściowo na lekcjach religii pod okiem siostry Weroniki. Każde dziecko wypisywało to, o co szczególnie chciałoby prosić Ducha Świętego: radość, miłość, cierpliwość, uprzejmość, dobroć… (Ga 5, 20). Każdy z owoców znalazł się również na osobnej tabliczce. Były one po kolei przynoszone do ołtarza przez rodziców i dzieci wraz z bardzo konkretnymi prośbami, takimi jak:

Miłość: „Pomóż mi zrozumieć, że rodzice kochają mnie także wtedy, kiedy mi czegoś zabraniają”;

Cierpliwość: „Proszę Cię, Duchu Święty o cierpliwość w relacjach z moimi dziećmi”.

Kiedy wszystkie owoce (wraz z symbolicznymi światełkami) zostały już ustawione wzdłuż ołtarza, dzieci wzniosły do góry także swoje papierowe płomyczki. I dał się słyszeć szum, i dała się słyszeć pieśń… W dalszej części czuwania dorośli modlili się spontanicznie przed Najświętszym Sakramentem. Czuwanie przygotowały i prowadziły parafialne wspólnoty Domowego Kościoła i Odnowy w Duchu Świętym przy nieocenionym wsparciu (nie tylko wokalnym) siostry Weroniki M. Kałuży. Nie mamy wątpliwości, że ten dar jedności we współdziałaniu również pochodzi od Ducha Świętego.

Rodziny Domowego Kościoła z Kręgu św. Antoniego

Zesłanie Ducha Świętego

Powrót

Pierwsza Komunia Święta - SP 140 - maj

W ostatnią niedzielę maja w kościele Matki Bożej Anielskiej uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 140 uczestniczyli we Mszy Świętej o godz. 11.00, podczas której po raz pierwszy przyjęli sakrament Eucharystii. Mszę Świętą celebrował ks. Proboszcz Kazimierz Sokołowski.

W parafii MBAnielskiej przygotowania duchowe do Pierwszej Komunii Świętej obejmują zarówno dzieci, jak i rodziców. Przygotowania zaczęły się już we wrześniu. W kolejnych miesiącach dzieci i rodzice uczestniczyli w specjalnych Mszach Świętych. Każda z nich kończyła się spotkaniem i katechezą mającą na celu pogłębienie zasad duchowego uczestniczenia we Mszy Świętej. Dzieci spotykały się także w tym dniu na próbach śpiewu.

Przedłużeniem uroczystego dnia Pierwszej Komunii Świętej był „biały tydzień”.

Panu Janowi Wysockiemu dziękujemy za piękne zdjęcia oraz za ich udostępnienie.

s. Weronika Maria Kałuża CR

PIERWSZA KOMUNIA SWIĘTA - SP nr 140

Powrót

Kwiaty w ogródku przed kościołem

Powrót

Jubileusz ks. Proboszcza Kazimierza Sokołowskiego

Powrót